През март 2010 година екип от алголози (ботаници, изучаващи водораслите) към Биологическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски” представи крайните резултати от Проучването на биоразнообразието на водорасли в някои Натура 2000 местообитания на територията на Природен парк „Витоша”, финансирано от Дирекцията на Природен парк „Витоша”.
Това проучване е първото по рода си съвременно изследване на алгофлората на ПП Витоша, макар и предимно в района на трите основни водосбора на реките Бистришка, Боянска и Струма. Почти всички изследвани пунктове са в местообитанията по Натура 2000, през които минават горепосочените реки.
Резултатите от изследването могат да се обобщят така:
Много богата алгофлора – 463 вида, разновидности и форми водорасли от 8 отдела. Преобладават кремъчните водорасли (354 вида, разновидности и форми).
• Открит е нов за науката вид кремъчно водорасло от род Gomphonema, за което ще бъде предложено името Gomphonema vitosha Ivanov & Isheva. Новият вид се среща в реките Бистришка, Боянска и Струма между 1470 и 2035 м н.в. и местообитания 6230 (най-обилен), 7140, 8110, 8210, 9110 и 9410.
• 82 таксона от кремъчните водорасли са нови за България.
• Много (59) от видовете кремъчни водорасли са редки, а от тях 24 са много редки и познати само от няколко находища в света.
• 106 от видовете са включени в Червения списък на кремъчните водорасли: 5 – почти изчезнали, 6 – силно застрашени от изчезване, 19 – застрашени от изчезване, 25 – вероятно застрашени, 20 – изключително редки и 31 незастрашени, но в регресия.
• Открити са 6 нови находища на 4 редки за страната видове сладководни червени водорасли в реките Бистришка, Боянска, Струма и Владайска.
• Отчетено е замъсяване на р. Боянска между 1650 м н.в. и 1470 м н.в., дължащо се на антропогенно влияние, показател за което е промяната на видовия състав на водораслите в този участък.
Според авторите на доклада изследваните водосбори на реките Бистришка, Боянска и Струма, както и местообитанията през които те преминават на територията на ПП Витоша, са с изключително богата водораслова флора и ценни за опазване на много редки и световно застрашени видове водорасли.
0 Comments