През 2015 г. се навършват 95 години от основаването на Българския фотоклуб. Негови учредители са група ентусиасти начело с Георги Стоянов Георгиев – летец-наблюдател и преподавател по аерофотография и фотограметрия към аеропланното училище в Божурище. Тяхното дело оказва огромен принос в родната култура. В кратък срок към тях се присъединяват много културни, интелигентни и ерудирани личности. В курсове те изучават тайните на чудото на века – светлописа или фотографията. За широката публика се изнасят сказки. Така, през 30-те и 40-те години на ХХ век БФК се превръща в огнище на фотографска култура. БФК се утвърждава и получава обществено признание не само у нас, но и в чужбина. В Париж, Лондон, Мюнхен, Загреб, Сплит получават награди и се говори за членове на клуба: Георги Ст. Георгиев, Никола Божинов, Бончо и Божидар Карастоянови, Емил Рашев, Ив. Караджов, Вл. Димчев, П. Боев, З. Жандов, Г. Дъчев, Ст. Георгиев и много други. Дело на БФК са бюлетинът „Фотоизкуство”, „Българско фото”, „Библиотека на фотолюбителя” и двата тома „Фотографското изкуство в България” на Петър Боев. Цялостната дейност на БФК се смята от специалистите за ценен дял от българското изобразително изкуство, от културното ни и научно-техническо наследство.
Тази година фотоизложбата на Борис Туечки, която ще се открие на 24.11. от 18.00 ч. в читалище „Славянска беседа“ на ул. „Раковски“ №127, се посвещава на тази забележителна годишнина.
Борис Туечки е работил като проектант в Главпроект-София. Член е на Националното сдружение на стенографите в България. С фотография се занимава като любител от 1953 г. Член е на Български фотоклуб /БФК/ от 1961 г. Участва в общи изложби на БФК, в национална фотоизложба в Перник, в международни фотоизложби в Чехословакия и Тбилиси /Грузия/, където негови снимки са отличавани с награди. Хобито му на фотограф го улеснява да запечатва различни мигове от красотите на природата и по-специално – на планините при упражняване на другото му хоби – алпинизма.
Борис Туечки много години е бил председател на алпийски клуб „Алеко”- София. Има изкачвания в Алпите, Кавказ, Памир и Хималаите. Ръководител е на първата българска експедиция до връх Арарат – 5165 м н.в. в Турция през 1974 г. Има всички отличия на БТС – бронзов, сребърен и златен медал „Алеко Константинов“, отличник на БТС, майстор на спорта по алпинизъм.
0 Comments