На 11 май 2017 г. се навършиха 120 години от убийството на Алеко Константинов, автор на вечната книга “Бай Ганьо”, на пътеписа “До Чикаго и назад”, на десетки фейлетони, запечатали сатиричния му талант. Те са свидетелство за нравите на Следосвобожденската епоха, в която царят користолюбие, подкупничество, егоизъм, стремеж към власт и дребнавост. Самият той, изключително почтен, с възмущение и непримиримост изобличава службогонството, кариеризма, двуличието и грандоманията, които са сред чертите на осмиваните от него герои. Моралът на някои негови съвременници го възмущава. Той подлага на яростна критика всички представители на властта, които са замесени в нечисти сделки и афери. Като адвокат не приема дела, в които става свидетел и съучастник в непочтеност и поради тази причина остава често без работа. В личния си живот Алеко Константинов преживява най-тежките загуби, които го оставят съвсем сам. Той губи последователно трите си сестри и родителите си. Сякаш тежка карма е белязала живота на този именит българин. Именно в тези черни за него години, надсмивайки се на съдбата си, той сам си дава прозвището Щастливеца, с което подписва произведенията си. Всички тези загуби го карат да намери упование в природата. Алеко Константинов прославя с лиричен патос красотата и величието на българската природа в пътеписите „Невероятно наистина, но факт… “, „Какво? Швейцария ли?“, „В Българска Швейцария“ и други.
Алеко Константинов поставя началото на организирания туризъм в България с изкачването на Черни връх от 300 туристи на 27 август 1895 г. Ентусиазираните туристи са организирани и предвождани от него. Паметна плоча на витошкия първенец с лика на Щастливеца напомня и днес за това изключително събитие. Най-старата хижа в Природен парк „Витоша“ носи неговото име. Първото българско туристическо дружество “Алеко Константинов” е създадено на 20 юли 1899 г. Тогава фразата на Алеко Константинов “Опознай родината за да я обикнеш” става и девиз на българските туристи.
Алеко Константинов е убит на 23 май 1897 г. при неуспешен атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев. Тогава той е едва на 34 години.