Природозащитно законодателство
Природен парк Витоша
Нормативни документи
Международни документи
- Конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна и природни местообитания (Бернска конвенция)
- Конвенция за биологичното разнообразие
- Конвенция за съхраняване на мигриращите видове диви животни (Бонска конвенция)
- Конвенция по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора
- Конвенция по влажните зони с международно значение, по-специално като местообитания за водолюбиви птици (Рамсарска конвенция)
Натура 2000
Натура 2000
Натура 2000 е общоевропейска екологична мрежа, целяща да осигури трайно опазване на най-ценните и застрашени видове и местообитания за Европа. Състои се от защитени зони, определени в съответствие с две основни за опазването на околната среда Директиви на Европейския съюз – Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (наричана накратко Директива за хабитатите) и Директива 2009/147/ЕС за опазване на дивите птици (наричана накратко Директива за птиците). Двете директиви са отразени в българското законодателство чрез Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
Териториално природен парк „Витоша“ се припокрива със Защитена зона „Витоша“ BG0000113, обявена и по двете Директиви. Решенията на Министерски съвет за одобряване на зоните по съответните директиви, Заповедите за тяхното обявяване, стандартните формуляри и координатния регистър на зоните са налични в съответните страници за двете зони BG0000113 в Информационната система за защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 – зона BG0000113 по Директива за хабитатите
Директива на птиците79/409/ЕЕС
Директива 2009/147/ЕО относно опазването на дивите птици
РЕЗЮМЕ НА:
Директива 2009/147/ЕО относно опазването на дивите птици
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?
- Тя има за цел опазването на всички диви птици в ЕС чрез изготвянето на правила за тяхната защита, опазването, управлението и контрола им.
- Тя обхваща птиците, техните яйца, гнезда и местообитания.
- Тя кодифицира законодателството, първоначално прието през 1979 г. (Директива 79/409/ЕИО).
- Директива 2009/147/ЕО беше изменена през 2019 г. с Регламент (ЕС) 2019/1010, който изравнява и оптимизира задълженията за докладване в областта на законодателството за околната среда.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Мерки за застрашените видове
Държавите от ЕС трябва да предприемат действия за поддържане или възстановяване на популациите на видовете птици до ниво, което отговаря на екологичните, научните и културните изисквания, като отчитат икономическите и рекреационните нужди.
Мерки за всички видове птици
Трябва да бъдат предприети мерки на място за запазване, поддържане или възстановяване на достатъчно разнообразие и области на местообитания* за всички видове птици.
Тези мерки включват основно:
- създаване на защитени зони;
- поддръжка и управление на местообитанията във и извън защитените зони; и
- възстановяването на разрушени биотопите* и създаването на нови такива.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?
Тя се прилага от 15 февруари 2010 г.. Директива 2009/147/ЕО кодифицира и заменя Директива 79/409/ЕИО и нейните последващи изменения.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
- Дивите птици (Европейска комисия).
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 година относно опазването на дивите птици (кодифицирана версия) (ОВ L 20, 26.1.2010 г., стр. 7—25)
Последващите изменения на Директива 2009/147/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕС) 2019/1010 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година относно привеждането в съответствие на задълженията за докладване в рамките на законодателството, свързано с околната среда, и за изменение на регламенти (ЕО) № 166/2006 и (ЕС) № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/49/ЕО, 2004/35/ЕО, 2007/2/ЕО, 2009/147/ЕО и 2010/63/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, регламенти (ЕО) № 338/97 и (ЕО) № 2173/2005 на Съвета и Директива 86/278/ЕИО на Съвета (OВ L 170, 25.6.2019 г., стр. 115—127)
https://eur-lex.europa.eu/BG/legal-content/summary/conservation-of-wild-birds.html
Директива за хабитатите 92/43/EEC
Извадка от ДИРЕКТИВА на Съвета 92/43/ЕИО
за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна от 21.05.1992 г.
Главната цел на настоящата Директива е да съдейства за запазването на биологичното разнообразие, зачитайки икономическите, социалните, културните и регионалните изисквания, тази Директива допринася за общата цел на устойчивото развитие; Като се има предвид, че запазването на биологичното разнообразие може в определени случаи да изисква продължаването или също да способства за развитието на определени човешки дейности.
Състоянието на природните местообитания в европейската територия на държавите-членки се влошава непрестанно. Все по-голям брой от различните видове диви видове са сериозно застрашени; Застрашените местообитания и видове са част от природното наследство на Общността и заплахата, на която са изложени, често преминава границите на отделните държави, което налага мерките за тяхното опазване да се вземат на нивото на Общността.
Определени природни местообитания и определени видове имат приоритет с оглед заплахата, на която са изложени, което налага да се определят, като приоритетни за да се приложат бързо мерките за тяхното съхранение.
За възстановяване или съхранение на природните местообитания и видове от интерес за Общността в добър консервационен статус е необходимо да се обявят територии със специален режим на защита, за да може да се създаде взаимосвързана европейска екологична мрежа по точно установен хронологичен план.
Взети са предвид, всички определени територии, които трябва да се включат в единната европейска екологична мрежа, включително и тези, определени преди или предстоящи да бъдат определени занапред като специални защитени зони съгласно Директива 79/409/ЕИО на Съвета от 02. 04. 1979 за съхранение на видовете диви птици (5).
Държавите членки изготвят доклад на всеки шест години. Този доклад съдържа информация относно споменатите мерки за съхраняване, както и оценка за въздействията на тези мерки върху консервационния статус на типовете природни местообитания от Приложение I и видовете от Приложение II, а така също и най-важните резултати от контрола по изпълнение на директивата. Този доклад, изготвен съгласно изработения от Комитета модел, се представя на комисията и се прави достояние на обществеността.
Държавите членки привеждат в сила необходимите закони, регламенти и административни разпоредби, които да осигурят изпълнението на тази Директива в рамките на две години след нейното оповестяване. Относно това, те незабавно уведомяват Комисията.
Брюксел, 21.05.1992 г.
Защитена зона по директивата за местообитанията